Ky frut është pasta më e mirë natyrale e dhëmbëve

Në mitologjinë greke, mollët kishin shije si mjalti dhe konsiderohej se shëronte të gjitha sëmundjet, ndërsa në mjekësinë tradicionale amerikane, e përshkruajnë mollën si “mbreti i frutave”.

Por molla bën edhe diçka tjetër që ndoshta shumë nuk e dinë: Pastron në mënyrë të përsosur mbeturinat e ushqimit në dhëmbë!

Nëse nuk doni të përdorni pastë dhëmbësh ose jeni diku dhe nuk e keni të disponueshme, përpiquni të “lani” dhëmbët me një mollë. Thjesht duke e ngrënë.

Rezultati do t’ju mahnisë. Dhëmbët tuaj do të bëhen të pastër, ndërsa era e keqe e frymës do të largohet./albeu.com


Shtuar 20.05.2021 10:08