Përdorni verën për të shkuar në det, liqen, pishinë: Pse është e rëndësishme të notosh?

Noti është një mënyrë e shkëlqyer për të punuar muskujt e të gjithë trupit dhe sistemin kardiovaskular, thonë ekspertët. Një orë not djeg pothuajse të njëjtën sasi kalori si vrapimi, pa asnjë ndikim në kockat dhe kyçet tuaja.

Ka një sërë përfitimesh që mund t’i merrni duke notuar rregullisht.

Ndërton forcë

I gjithë trupi juaj funksionon. Një nga përfitimet më të mëdha të notit është se me të vërtetë punon me të gjithë trupin tuaj, nga koka te këmbët.

Noti gjithashtu rrit rrahjet e zemrës pa stres për trupin, tonifikon muskujt, forcon dhe forcon qëndrueshmërinë.

Ajo funksionon gjithashtu në brendësinë tuaj – Ndërsa muskujt tuaj ushtrojnë mirë, po ashtu edhe sistemi juaj kardiovaskular. Noti forcon zemrën dhe mushkëritë tuaja. Noti është aq i mirë për ju sa studiuesit pretendojnë se mund të zvogëlojë edhe rrezikun e vdekjes. Krahasuar me personat joaktivë, notarët kanë gjysmën e rrezikut të vdekjes.

Disa studime të tjera kanë treguar se noti mund të ndihmojë në uljen e niveleve të sheqerit në gjak.

Çfarë ndihmon. Noti ndihmon me artritin, lëndimet, paaftësinë, etj. Noti madje mund të ndihmojë në uljen e dhimbjes ose përmirësimin e rikuperimit nga lëndimi.

Një studim zbuloi se njerëzit me osteoartrit raportuan një reduktim të ndjeshëm të dhimbjes dhe ngurtësimit të kyçeve dhe përjetuan më pak kufizime fizike pas përfshirjes në aktivitete të tilla si noti dhe çiklizmi.

Kontrolli i frymëmarrjes

I përshtatshëm për njerëzit me astmë – Noti është një aktivitet i mrekullueshëm për njerëzit që kanë astmë. Jo vetëm kaq, por ushtrimet e frymëmarrjes që lidhen me sportin, si mbajtja e frymës, mund të ndihmojnë gjithashtu në rritjen e kapacitetit të mushkërive dhe të fitojnë kontroll mbi frymëmarrjen. Megjithatë, kjo i referohet më së shumti notit në det, dhe jo në pishinë, shkruan albeu.com.

Digjni kalori

Noti është një mënyrë efektive për të djegur kalori. Një person djeg afërsisht 420 kalori në orë ndërsa noton në rrathë me një ritëm të ulët ose mesatar. Mund të djegë deri në 715 kalori në orë duke notuar me një ritëm më të fortë. Gjithashtu, toksinat çlirohen nga trupi juaj, për shkak të djersitjes dhe aktivitetit fizik.

Për gjumë më të mirë

Noti mund të ketë fuqinë për t’ju ndihmuar të flini më mirë gjatë natës. Tek të moshuarit me pagjumësi, pjesëmarrësit raportuan një rritje të cilësisë së jetës dhe gjumit pas ushtrimeve të rregullta aerobike. Noti është i disponueshëm për një gamë të gjerë njerëzish që kanë disa probleme fizike, të cilat i bëjnë ushtrimet e tjera, si vrapimi, më pak tërheqëse.

Gratë shtatzëna dhe foshnjat e tyre, gjithashtu, mund të kenë disa përfitime të mrekullueshme nga noti. Mund të mbrojë foshnjat nga një lloj problemi neurologjik i quajtur hipoksi-ishemia, por nevojiten më shumë kërkime. Përveç përfitimeve të mundshme për fëmijën, noti është një aktivitet që mund të kryhet në të tre tremujorët gjatë shtatzënisë.

Noti mund të jetë gjithashtu një opsion ushtrimesh i përballueshëm në krahasim me disa opsione të tjera. Nëse shkoni në det, përpiquni të notoni sa më shumë gjatë ditës, në vend që të bëni banjo dielli, në mënyrë që të përfitoni nga të gjitha përfitimet shëndetësore që ju ofron uji i detit. /albeu.com/