10 zonjat mbretërore më të bukura në botë!

Ka familje mbretërore në të gjithë botën, disa më të famshme se të tjerat. Megjithatë, ajo që të gjithë kanë të përbashkta janë gratë që sundojnë zemrat e njerëzve me bukurinë dhe hirin e tyre. Kështu, u krijua një sondazh online për të zbuluar zonjat mbretërore më të mrekullueshme.

Në vend të 10-të: Lady Gabriella Windsor

Lady Gabriella Windsor, e lindur më 23 prill 1981, është një anëtare e familjes mbretërore britanike, e bija e Princit Michael të Kentit, një kushëri i parë nga babai i Mbretëreshës Elizabeth II. Aktualisht ajo është e 56-ta në radhën e pasardhësve të fronit.

Në vend të 9-të: Mette-Marit, Princesha e Kurorës së Norvegjisë

Mette-Marit, Princesha e Kurorës së Norvegjisë, lindi më 19 gusht 1973, në Kristiansand, Norvegji. Ajo u bë e njohur pasi u martua me Princin e Kurorës Haakon në vitin 2001, duke u bërë një figurë e shquar në qarqet mbretërore norvegjeze. Mette-Marit njihet për punën e saj avokuese, veçanërisht për ndërgjegjësimin për HIV/AIDS.

Në vend të 8-të: Princesha Martha Louise e Norvegjisë

Princesha Martha Louise e Norvegjisë, e lindur më 22 shtator 1971, është vajza e vetme e mbretit Harald V dhe mbretëreshës Sonja. Ajo është e njohur për përfshirjen e saj në bamirësi, duke përfshirë punën e saj në ofrimin e ndihmës për fëmijët me aftësi të kufizuara dhe interesin e saj për spiritualitetin dhe mjekimet alternative. Për shkak të kësaj të fundit, ajo hoqi dorë nga titulli i saj mbretëror në 2002-shin për të ndjekur një karrierë të pavarur, por mbetet një anëtare aktive e familjes mbretërore norvegjeze.

Në vend të 7-të: Princesha Caroline e Monakos

Princesha Caroline e Monakos, e lindur më 23 janar 1957, është vajza më e madhe e Princit Rainier III dhe Princeshës Grace të Monakos. Gjatë gjithë jetës së saj, ajo ka qenë një figurë e shquar në shoqërinë e lartë evropiane dhe ka qenë e përfshirë në disa organizata filantropike, veçanërisht në fushën e artit, kulturës dhe kauzave humanitare.

Në vend të 6-të: Catherine Oxenberg

Catherine Oxenberg, e lindur më 22 shtator 1961, është një aktore amerikane e cila u bë e njohur për rolin e saj si Amanda Carrington në telenovelën Dinasty (1981). Ajo gjithashtu luajti në ekran Dianën, Princeshën e Uellsit. Megjithatë, lidhjet mbretërore të Oxenberg shkojnë përtej kësaj dhe në fakt vijnë nga ana e nënës së saj, pasi ajo është e bija e Princeshës Elizabeth të Jugosllavisë.

Në vend të 5-të: Yasmine Pahlavi

Yasmine Pahlavi, e lindur më 26 korrik 1968, është një aktiviste iraniano-amerikane dhe ish-princeshë e kurorës së Iranit. E martuar me ish-princin e kurorës, Reza Pahlavi, i cili ishte trashëgimtari i fundit i shtetit dikur Perandorak të Iranit, ajo ka qenë e angazhuar në punën e avokimit të fokusuar në të drejtat e njeriut.

Në vend të 4-t: Mbretëresha Noor e Jordanisë

Mbretëresha Noor e Jordanisë, e lindur Lisa Najeeb Halaby më 23 gusht 1951, në Uashington, D.C., u bë gruaja e katërt e mbretit Husein të Jordanisë në 1978, duke u bërë më pas bashkëshortja e Mbretëreshës. Gjatë gjithë mandatit të saj si Mbretëreshë, ajo iu përkushtua kauzave të shumta humanitare, veçanërisht në fushat e arsimit, shëndetësisë dhe fuqizimit të grave. Pas vdekjes së mbretit Husein në vitin 1999, Mbretëresha Noor vazhdoi punën e saj të avokimit në mbarë botën.

Në vend të 3-të: Diana, Princesha e Uellsit

Diana, Princesha e Uellsit, e lindur në Diana Frances Spencer më 1 korrik 1961, tërhoqi vëmendjen e botës si gruaja e Charles, Princit të Uellsit dhe nëna e Princit William dhe Princit Harry. E njohur për punën e saj bamirëse, ajo tërhoqi vëmendjen për kauza të ndryshme humanitare, duke përfshirë ndërgjegjësimin për SIDA-n. Pavarësisht vdekjes së saj tragjike në një aksident automobilistik në vitin 1997, trashëgimia e Dianës si një figurë e dhembshur dhe me ndikim në familjen mbretërore vazhdon.

Në vend të 2-të: Katerina, Princesha e Uellsit

Catherine, Princesha e Uellsit, e lindur me Catherine Elizabeth Middleton më 9 janar 1982, u bë e njohur globalisht pasi u martua me Princin William, Ish-Duka i Kembrixhit dhe Princi aktual i Uellsit, në vitin 2011. Si anëtare e familjes mbretërore britanike, ajo ka qenë e përfshirë në iniciativa të shumta bamirëse, veçanërisht duke u fokusuar në ndërgjegjësimin për shëndetin mendor. E njohur për hijeshinë, elegancën dhe përkushtimin ndaj detyrave të saj mbretërore, Catherine vazhdon të jetë një figurë e dashur si në Mbretërinë e Bashkuar.

Në vend të parë: Ameera Al-Taweel

Ameera Al-Taweel, e lindur më 6 nëntor 1983, në Riad të Arabisë Saudite, fitoi njohje ndërkombëtare përmes martesës së saj me Princin Al-Waleed bin Talal. E njohur për punën e saj avokuese në të drejtat e grave, ajo ka qenë një përkrahëse e zëshme e barazisë gjinore në Lindjen e Mesme. Pavarësisht divorcit nga Princi Alwaleed bin Talal në vitin 2013, ish princesha vazhdon përpjekjet e saj humanitare në mbarë botën.

 


Shtuar 8.05.2024 13:25