Zelensky virtualisht në samitin e G7, Japonia konfirmon mbështetjen për Kievin

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky do të bëjë një paraqitje virtuale në samitin e ardhshëm të G7 në Japoni.

Ai tha se do t’i bashkohet samitit të majit në Hiroshima përmes një telefonate-video pasi mori një ftesë nga kryeministri japonez Fumio Kishida.

Zelensky e bëri këtë koment në një konferencë të përbashkët shtypi me zotin Kishida sot në Kiev.

Kjo do të shënojë herën e dytë që Zelenskyy shfaqet praktikisht para delegatëve të G7, pas fjalimit virtual në samitin në Gjermani qershorin e kaluar.

Kishida bëri një vizitë të papritur në Ukrainë sot për të treguar mbështetjen për luftën e vendit kundër pushtimit rus. Deri më sot, ai kishte qenë i vetmi lider i G7 që nuk vizitoi Kievin.

Zelenskyy e quajti liderin japonez “një mbrojtës vërtet të fuqishëm të rendit ndërkombëtar dhe një mik të vjetër të Ukrainës”.


Shtuar 21.03.2023 18:59