Zbulohet si e shiste dhe ku e konsumonin, arrestohet shqiptari në Itali për trafik të lëndëve narkotive

Një 34-vjeçar shqiptar përfundoi në pranga në Terni të Italisë, i dënuar me arrest shtëpie për lëndë narkotike. Kjo nuk është hera e parë që shqiptari bie në pranga pasi edhe në të kaluarën iashte raportuar si person që shpërndante lëndë narkotike.

Shtetasi shqiptar mendohet të ketë përdorur ambjentet publike të një bari në via Lanzi si vendtakim për shkëmbimin e narkotikëve. Nga deklaratat e klientëve, në fakt, doli se ata konsumonin kokainë brenda banjës së lokalit, pasi i dyshuari, menaxheri de facto i aktivitetit, ishte në dijeni të asaj që po ndodhte ose në çdo rast e toleroi atë.

Sipas mediave italiane, arrestimi u urdhërua nga GIP i Terni, me kërkesë të Prokurorit Publik të Terni dhe u zbatua pas një hetimi të plotë, i cili filloi pas përfundimit të operacionit antidrogë të Policisë së Shtetit “Caronte”, më 16 Shkurt, kur Skuadra Speciale kreu 9 masa parandaluese, 6 në burg dhe 3 në shtëpi, ndaj personave përgjegjës për shitjen e drogës.

Për klientët e rregullt, dhe jo vetëm personat e përfshirë në operacionin “Charon”, por edhe shumë të rinj Terni, ai vend ishte “streha e tyre e sigurt” ku ata mund të konsumonin kokainë të pashqetësuar, pasi e kishin blerë atë menjëherë pranë lokalit.


Shtuar 1.05.2021 16:38