Zbulohen qindra sarkofagë, çfarë u gjet brenda njërit prej tyre (FOTO LAJM)

Autoritetet egjiptiane kanë ekspozuar një numër të madh me artefakte të lashta që datojnë 2500 vjet më parë, të cilat u gërmuan në fshatin antik të Saqqara pranë Kajros.

Artefaktet u ekspozuan të hënën në një ekspozitë të improvizuar në këmbët e Piramidës së Hapit të Djoser – piramidës më të vjetër në Egjipt – në Saqqara, 15 milje në jugperëndim të kryeqytetit egjiptian.

Koleksioni mahnitës përfshin 250 sarkofagë të pikturuar me mumie të ruajtura mirë brenda, si dhe 150 statuja bronzi të hyjnive të lashta.

Një sarkofag përmbante një papirus të ruajtur mirë të shkruar në hieroglife, ndoshta vargje të Librit të të Vdekurve, pretendojnë autoritetet në Këshillin e Lartë të Antikiteteve të Egjiptit.

 

Shtuar 1.06.2022 21:44