Vrasja e policit në veri të Kosovës, Këshilltari i DASH telefonon Kurtin dhe Vuçiç: Kthehuni në dialog!

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, njofton se ka zhvilluar bisedë me kryeministrin e Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe me presidentin serb Aleksandër Vuçiç. Chollet shkruan se u ka kërkuar Kurtit dhe Vuçiç që të rikthehen në dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian.

“Bisedova me presidentin Aleksandër Vuçiç për rëndësinë e deeskalimit të situatës menjëherë në veri të Kosovës dhe shmangien e veprimeve që mund të nxisin më tej tensionet. Humbja tragjike e jetës nënvizon nevojën urgjente për të rivendosur qetësinë dhe për t’u kthyer në dialogun e ndërmjetësuar nga BE.

“Bisedova me kryeministrin Albin Kurti pas sulmit të tmerrshëm të së dielës në Kosovë. Dënoj ashpër dhunën kundër Policisë së Kosovës; shpreh ngushëllime për humbjen e rreshterit Afrim Bunjaku. Të dyja palët duhet të kthehen në dialogun e ndërmjetësuar nga BE dhe të zbatojnë angazhimet e Ohrit”, shkruan Chollet.


Shtuar 26.09.2023 20:44