UEFA përgjigjet me ndryshime në Ligën e Kampionëve, kështu do të duket formati i ri

Shtëpia më e madhe e futbollit evropian UEFA ka bërë disa ndryshime në garën më prestigjoze të futbollit në nivel klubesh, Ligën e Kampionëve.

Nga sezoni 2024/25 sipas UEFA-së në këtë garë do të marrin pjesë 36 ekipe dhe jo 32 siç ishte deri më tani, përcjell KosovaPress.

Ndryshimet tjera do të jenë këto:

Vend të ri për klubet elitare që kanë dështuar të kualifikohen nga garat në ligat përkatëse.

Një ligë në vend të fazës së grupeve.

Tetë më të mirat do të arrijnë fazën e grupeve.

Skuadrat e tjera do të kenë shansin që të kualifikohen përmes fazës së paly-offit.

Çdo klubit do t’i garantohen nga dhjetë ndeshje, duke rritur edhe të ardhurat.


Shtuar 19.04.2021 16:25