Takimi me reporteren në PE, Balla: Progres raporti i këtij viti më i miri

Kreu i Grupit Parlamentar të PS Taulant Balla, pas takimit me reporteren për Shqipërinë në Parlamentin Europian Isabel Santos, ka dalë në një deklaratë për media.

“Progres raporti i këtij viti më i miri për Shqipërinë, i ka hapur dritën jeshile për mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare. Edhe pse kjo është ndërlidhur me zgjedhjen e mosmarrëveshjes Bullgari Maqedoni. E rëndësishme për ne është se do vazhdojmë të intensifikojmë përpjekjet për të çuar para reformat. Theksuam nevojën e dakordësisë së të gjitha palëve për zgjatjen e organeve të vetingut.

Nuk ka mungesë dakordësia. Xhafa ka dhënë kontribut të rëndësishëm në draftim dhe çuarjen përpara të reformës. Xhafa ka prezantuar këndvështrimin e tij lidhur me këtë çështje, por kemi rëndë dakord që të kemi opinion të ri”, tha  Balla./albeu.com


Shtuar 8.11.2021 11:07