Takimi Biden-Erdogan, vendimtar për heqjen e vetos turke për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Samiti ushtarak i NATO-s po zhvillohet në Madrid. Një nga diskutimet kryesore që do të zhvillohet në margjinat e samitit është ai midis presidentit amerikan Joe Biden dhe presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan.

Dyshja janë planifikuar të flasin këtë javë për pushtimin rus të Ukrainës.

Analistët besojnë se takimi mund të luajë një rol vendimtar në heqjen e rezistencës së Turqisë ndaj kërkesave të Suedisë dhe Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n në përgjigje të luftës./albeu.com

Shtuar 28.06.2022 17:25