Sot mbahen zgjedhjet parlamentare në Finlandë ndërsa Sanna Marin “lufton” për mbijetesë

Votuesit në Finlandë shkojnë sot drejt kutive të votimit për zgjedhjet parlamentare, me sondazhet që tregojnë se tre partitë më të mëdha janë ngushtësisht të barabarta.

Partia konservatore Aleanca Kombëtare, e udhëhequr nga ish-ministri i financave Petri Orpo, dukej se kishte një garë të lehtë përpara procesit zgjedhor, por sondazhet e fundit tregojnë se ajo është pak përpara partisë finlandeze të ekstremit të djathtë të Riika Pura dhe Social Demokratëve të Marin.

Rezultatet e para të bazuara në votat e hedhura paraprakisht pritet të dihen menjëherë pas mbylljes së qendrave të votimit, ndërsa rezultatet paraprake përfundimtare do të jenë të disponueshme rreth mesnatës.

Sanna Marin, 37 vjeçe, ka qenë kryeministrja e Finlandës që nga fundi i vitit 2019, duke udhëhequr një koalicion të qendrës së majtë prej pesë partish.

Kandidati i partisë që del i pari tradicionalisht merr rolin e kryeministrit në Finlandë, ky rregull i pashkruar është ndjekur pa përjashtim që nga viti 1987, me kusht që të mund të sigurojnë një shumicë në parlament./Albeu.com/


Shtuar 2.04.2023 14:45