Si ta përdorni aloe verën për flokë të butë dhe me shkëlqim

Aloe vera është përdorur për vetitë shëruese për shekuj me radhë.  Përmban rreth 75 përbërës aktivë: vitamina, enzima, minerale, sheqerna, linjinë, saponina, acide salicilike dhe aminoacide ndër të tjera, që ndikojnë pozitivisht nëse e përdorni bimën për trajtime bukurie.

Xheli i gjetheve të saj, i cili hiqet lehtësisht, përdoret për të qetësuar plagët dhe djegiet e lëkurës, ka veti të mahnitshme shëndetësore kur hahen dhe gjithashtu mund të përfshihet në rutinën tuaj të kujdesit për flokët, informon albeu.com.

Kur aplikohet në flokët tuaj, ajo qetëson kruarjen e kokës, pasi acidet yndyrore në bimën aloe vera kanë efekte anti-inflamatore, dhe largon mbetjet e yndyrshme nga produktet e tjera të flokëve duke ruajtur integritetin e flokëve tuaj.

Aloe vera ka aftësinë e pabesueshme për të rritur qarkullimin e gjakut në zonën ku e aplikoni. Kjo është arsyeja pse vetitë e saj janë kaq unike sa i përket kujdesit për flokët.

Maskë flokësh

Aloe vera është jashtëzakonisht e dobishme për trajtimin e flokëve të thatë dhe të dëmtuar, pasi përmban vitamina A, C dhe E, të cilat kontribuojnë në shkëmbimin e qelizave, duke nxitur rritjen e shëndetshme të qelizave dhe flokëve Është gjithashtu e pasur me vitaminë B12 dhe acid folik, kjo gjithashtu do të parandalojë rënien e flokëve.

Për të përdorur aloe verën si maskë, masazhoni flokët me xhelin e saj dhe lëreni të veprojë për 30 minuta. Më pas shpëlajeni si zakonisht. Kjo do të forcojë flokët tuaj dhe do të parandalojë tharjen e kokës, duke kuruar gjithashtu kruajtjen.  Mos harroni se ky trajtim duhet të kryehet në intervale të rregullta./albeu.com

Shtuar 3.06.2021 15:55