SHBA: Kompani kineze po ndihmojnë Rusinë në luftën në Ukrainë

SHBA ka përcaktuar se disa kompani kineze po i ofrojnë ndihmë jovdekjeprurëse Rusisë për përdorim në luftën në Ukrainë, ka thënë një burim i njohur me këtë çështje.

Burimi, duke folur në kushte anonimiteti, i tha Reuters: “Ajo që ne po shohim është ndihma ushtarake jovdekjeprurëse dhe mbështetja ekonomike që ndalon shmangien e sanksioneve me shumicë”.

Zyrtarët amerikanë e shohin aktivitetin aktual si shqetësues dhe besojnë se është “një version i zvogëluar dukshëm i planit fillestar të PRC (Republika Popullore e Kinës), i cili ishte të shiste sisteme armësh vdekjeprurëse për përdorim në fushën e betejës,” tha burimi.

Është e paqartë nëse qeveria kineze është në dijeni të aktivitetit, shtoi burimi.

Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar më parë qeverinë kineze për pasojat nëse Kina i siguron Rusisë armatim për përdorim kundër Ukrainës. /albeu.com


Shtuar 24.01.2023 22:49