Sateliti i ri i motit zbulon imazhet spektakolare të Tokës, publikon pamjet e para (VIDEO)

Janë publikuar imazhet e para nga sateliti i ri i motit në Evropë, Meteosat-12.

Anija kozmike, e cila ndodhet 36,000 km mbi ekuator, u nis në dhjetor dhe aktualisht është në një fazë testimi që do të zgjasë pjesën më të madhe të këtij viti.

Kur të dhënat e Meteosat-12 të lëshohen më në fund tek agjencitë meteorologjike, pritet të sjellë një ndryshim hap pas hapi në aftësitë e parashikimit.

I lëshuar në një raketë Ariane, Meteosat i Gjeneratës së Tretë Imager-1 (MTG-I1) është i pari i një gjenerate të re satelitësh të vendosur për të revolucionarizuar parashikimin e motit në Evropë.

Imazhi, i cili u kap nga imazheri i kombinuar fleksibël i satelitit më 18 mars 2023, tregon pjesën më të madhe të Evropës Veriore dhe Perëndimore dhe Skandinavisë të mbuluara në re, me qiell relativisht të pastër mbi Italinë dhe Ballkanin Perëndimor.

Për satelitët e gjeneratës së mëparshme, një veçori në një stuhi duhej të ishte të paktën 1 km e gjerë për t’u zbuluar. Anija e re kozmike do të gjurmojë veçori të vogla deri në 500 metra në diametër.

“Tani mund të shohim struktura shumë të bukura,” tha Jochen Grandell nga Eumetsat, agjencia ndërqeveritare që menaxhon satelitët e motit të Evropës.

Meteosat-12 ulet në një pozicion “stacionar”, duke sjellë pamje nga Evropa, Lindjea e Mesme dhe Afrika.

/Albeu.com./


Shtuar 5.05.2023 10:27