Rover i Kinës sjell fotot e para nga Marsi

Kina ka publikuar fotografitë e para të marra nga roveri e saj Zhurong në Mars.

Pamja përpara tregon peizazhin përpara robotit, ndërsa pamja e pasme zbulon panelet diellore të Zhurong, informon albeu.com.

Rover preku Planetin e Kuq herët të dielën, me kohën e Pekinit.

Duke vepruar kështu, ajo e bëri Kinën vetëm vendin e dytë, pas Amerikës, që vendosi me sukses një sondë në sipërfaqen e Marsit dhe e përdor atë për një kohë të konsiderueshme./albeu.com


Shtuar 20.05.2021 09:17

Tags: , ,