Republika Çeke dhe Sllovakia nuk lejojnë hyrjen pa “green pass” në restorante dhe shërbime publike

Republika Çeke dhe Sllovakia kanë ndaluar hyrjen e personave të pavaksinuar në lokale dhe shërbime publike duke filluar nga sot, pas një rritje të rasteve me COVID-19.

Dy vendet fqinje të Europës Qendrore miratuan masat e reja javën e kaluar, një hap pas Austrisë, e cila fillimisht vendosi kufizime për të pavaksinuarit, por duke filluar nga sot, vendosi bllokim të plotë.

Masat e reja në Republikën Çeke do të lejojnë vetëm ata që janë vaksinuar ose shëruar nga COVID-19 në gjashtë muajt e fundit të shkojnë në restorante, hotele, shërbime ose ngjarje publike, si ngjarje sportive.

Përfaqësuesit e mjekëve thanë se këto veprime kanë një ndikim të kufizuar dhe miratohen me një vonesë të gjatë.

Në Republikën Çeke, rritja e re e rasteve po shënohet pasi vendi është në procesin e dorëzimit të pushtetit pas zgjedhjeve të tetorit.

Kryeministri në largim Andrei Babis tha se vendi nuk do të ndjekë shembullin e Austrisë në ri-imponimin e një bllokimi të plotë. Qeveria e ardhshme ia ka dalë gjithashtu kundër bllokimeve, dhe veçanërisht mbylljes së shkollave.

Një demonstratë kundër çdo forme bllokimi jashtë Kalasë së Pragës është planifikuar për këtë pasdite.

Në pjesë të mëdha të Sllovakisë, qeveria ka urdhëruar restorantet të ndalojnë shërbimin e klientëve të ulur dhe të ofrojnë vetëm ushqime të paketuara, ndërsa kufizojnë aksesin e pavaksinuar në shërbime.

Duke u fokusuar në kufizimet e reja për të pavaksinuarit, qeveritë çeke dhe sllovake shpresojnë të rrisin normat e vaksinimit, të cilat janë nën mesataren në Bashkimin Evropian, ku rreth 70% e popullsisë totale ka marrë të paktën një dozë.

Sllovakia ka shkallën e tretë më të ulët në bllokun evropian, me 46.8%, sipas Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC), ndërsa 60% e çekëve kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës./albeu.com


Shtuar 22.11.2021 13:55