Raporti i OKB: Mbi 17,000 civilë të vrarë dhe plagosur në Ukrainë

Mijëra civilë ukrainas janë vrarë dhe plagosur që nga shpërthimi i luftës me Rusinë në fund të shkurtit, ka vlerësuar një organ i Kombeve të Bashkuara.

Zyra e Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut (OHCHR) ka regjistruar 17,831 viktima deri më 26 dhjetor, 6,884 prej të cilave ishin vdekje.

Megjithatë, ai paralajmëroi se “shifrat aktuale janë dukshëm më të larta, pasi marrja e informacionit nga disa vende ku kanë vazhduar armiqësitë intensive është vonuar dhe shumë raporte janë ende në pritje të vërtetimit”.

Nga 17,831 viktima, 10,947 civilë u raportuan si të plagosur.

Më shumë se gjysma e vdekjeve dhe plagëve u regjistruan në rajonet Donetsk dhe Luhansk, ku 4,052 njerëz u vranë dhe 5,643 u plagosën.

OHCHR tha: “Shumica e viktimave civile të regjistruara u shkaktuan nga përdorimi i armëve shpërthyese me efekte të zonës së gjerë, duke përfshirë granatimet nga artileria e rëndë, sistemet e raketave të shumta lëshuese, raketat dhe sulmet ajrore.”

Ai shtoi se numrat janë të paqartë në zonat ku kanë ndodhur “armiqësore intensive”, si Mariupol dhe Izyum në lindje dhe Lysychansk, Popasna dhe Severodonetsk.


Shtuar 28.12.2022 10:39