Pushtimi rus i Ukrainës, Biden do të flasë me presidentin kinez Xi, të premten

Presidenti i SHBA, Joe Biden, do të flasë me presidentin kinez, Xi Jinping, të premten për të diskutuar luftën e Rusisë kundër Ukrainës “dhe çështje të tjera me interes të përbashkët”, tha Shtëpia e Bardhë.

Thirrja vjen pasi zyrtarët amerikanë paralajmëruan se Kina mund të ketë vendosur tashmë t’i japë Rusisë mbështetje ekonomike dhe financiare gjatë luftës së saj kundër Ukrainës.

Këshilltari për sigurinë kombëtare të SHBA-së, Jake Sullivan, u takua me homologun e tij kinez, Yang Jiechi, në një “sesion intensiv shtatë-orësh” në fillim të kësaj jave për të paraqitur rastin e SHBA kundër pushtimit të Rusisë.

Një zyrtar amerikan i njohur me diskutimin tha se kinezët kishin “vendosur tashmë se do të ofrojnë mbështetje ekonomike dhe financiare” përpara takimit të Romës. “Pyetja është me të vërtetë nëse ata do të shkojnë më tej,” shtuan ata.

Shtuar 17.03.2022 13:28