Përfundon alarmi, mbetjet e raketave kineze prej 23 tonësh bien mbi Oqeanin Paqësor

Një copë 23 tonëshe mbetje hapësinore nga lëshimi i raketës Long March 5B nga Kina ka rënë në mënyrë të sigurt në Oqeanin Paqësor jug-qendror, pasi ka krijuar pyetje se ku do të binte sërish.

Sipas Space, për fat të mirë, trupi masiv i raketës ra në mënyrë të padëmshme në Oqeanin Paqësor, sipas Komandës Hapësinore të SHBA.

“#USSPACECOM mund të konfirmojë se raketa e marsit të gjatë të Republikës Popullore të Kinës 5B #CZ5B rihyri në atmosferë mbi Oqeanin Paqësor jug-qendror në orën 4:01 të mëngjesit MDT/10:01 UTC më 11/4,” shkroi komanda në Twitter

Ndërsa trupi i raketës në rënie po gjurmohej gjatë rihyrjes së pakontrolluar, shkaktoi mjaft alarm që një pjesë e hapësirës ajrore u mbyll në Spanjë jashtë masës paraprake, sipas blogut spanjoll të kontrollit të trafikut ajror Controladores Aéreos.

Kjo është ngjarja e katërt e tillë e mbeturinave hapësinore në vitet e fundit nga lëshimet nga Administrata Kombëtare e Hapësirës e Kinës. Në korrik 2022, një skenë thelbësore e Marsit të gjatë 5B prej 25 tonësh ra në atmosferën e Tokës mbi Oqeanin Indian. Përpara kësaj në prill 2021, faza kryesore e mbetur nga një mision tjetër i stacionit hapësinor Tiangong shpërndau mbeturina në të njëjtin trup uji. Dhe në maj 2020, pjesët e një Long March 5B arritën në tokë mbi Afrikën Perëndimore, duke lënë copa mbeturinash hapësinore të mbushura nëpër Bregun e Fildishtë.


koment