Papa Françesku shpalli këtë të dielë 10 shenjtorë të rinj

Papa Françesku ka shpallur 10 shenjtorë të rinj të dielën, duke u shtrënguar fort nga dhimbja e gjurit që e ka detyruar të përdorë karrige me rrota për të kryesuar ceremoninë e parë të shenjtërimit në Vatikan pas më shumë se dy vjetësh.

Françesku qëndroi për një periudhë të gjatë në fillim të ceremonisë për të përshëndetur priftërinjtë që kremtonin meshën dhe u ngjit mbi altar për të shpallur gjashtë burra dhe katër gra shenjtorë. Ato përfshijnë një prift-gazetar holandez, i cili u vra nga nazistët, një laik indian i konvertuar që u vra për besimin e tij dhe një duzinë priftërinjsh dhe murgeshash franceze dhe italiane, që themeluan urdhrat fetarë.

Françesku është ankuar për tendosje të ligamenteve në gjurin e djathtë prej muajsh, dhe së fundmi është parë duke përdorur karrige me rrota në audienca publike. Ceremonia e së dielës ishte dëshmi se Françesku është ende në gjendje të ecë, por duket se po e bën sa më të lehtë që të jetë e mundur që ligamentet të shërohen përpara një periudhe intensive udhëtimi që fillon në korrik: Vatikani ka konfirmuar dy udhëtime atë muaj, një në Kongo dhe Sudanin e Jugut dhe një në Kanada./albeu.com