Njihej si “mbreti” i Serengetit, vritet nga rivalët luani në Tanzani

Një luan i njohur si mbreti i Serengetit është vrarë nga rivalët.

Operatorët turistikë dhe vizitorët në parkun kombëtar kanë bërë homazhe për “legjendarin” Bob Junior, i njohur gjithashtu si Snyggve, në internet.

Bob Jr kishte një reputacion të frikshëm mes rivalëve të tij dhe kishte sunduar për shtatë vjet me ndihmën e vëllait të tij, Tryggve.

Ndërsa sipas BBC, besohet se rivalët më të rinj e kanë vrarë dyshen.

“Ata donin të rrëzonin Bob Junior,” tha oficeri i ruajtjes së Serengeti Fredy Shirima, për BBC.

“Këto incidente zakonisht ndodhin kur koka e një krenarie plaket ose ndonjëherë kur luanët e tjerë meshkuj nuk janë të kënaqur me kontrollin e tij mbi një territor të madh,” shtoi ai.

Zyrtarët e kafshëve të egra po përgatisin një varrim të veçantë në një ditë që ende nuk është shpallur.

Serengeti në Tanzaninë veriore është shtëpia e rreth 3,000 luanëve dhe është e njohur për turistët vendas dhe të huaj.

Homazhet për mbretin e rënë janë postuar në internet, duke përfshirë edhe operatorët turistikë./albeu.com


Shtuar 15.03.2023 08:59