Me shpejtësi skëterrë në rrugët e Tiranës, policia pezullon 5 patenta dhe vendos 11 gjoba gjatë natës

Policia rrugure vijon monitorimin e rrugëve dhe përgjatë orëve të natës. Mbrëmjen e djeshme janë konstatuar shkelje nga shoferët, të cilët ecnin me shpejtësi skëterrë në rrugët e Tiranës.

Gjatë mbrëmjes së djeshme janë vënë 11 gjoba dhe janë pezulluar 5 patenta.

Njoftimi i policisë:

Tiranë

Policia Rrugore e Tiranës vijon monitorimin e pandërprerë me Radar për evidentimin dhe ndëshkimin e shkelësve të Kodit Rrugor me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore.

Edhe pse kontrollet janë shtuar së tepërmi në të gjitha rrugët urbane dhe interurbane, në tē gjithë vendin, përsëri konstatohen shkelje të shumta në drejtim të tejkalimit të shpejtësisë, drejtimit të mjetit nën efektin e alkoolit apo në gjendje të dehur, parakalimet e gabuara e manovrat e rrezikshme në rrugë, përdorim i celularit gjatë drejtimit të mjetit etj.

Për 3 orë monitorim me Radar janë evidentuar shpejtësi që varionin nga 134 km/h deri në 175 km/h në aksin Sauk – Teg, shpejtësi që vrasin jetën.

Si rezultat janë pezulluar 5 leje drejtimi dhe janë vendosur 11 masa administrative për shpejtësi në zbatim të ndryshimeve të Kodit Rrugor.

Guxim? Vetëbesim i tepruar?  Apo papërgjeshmëri ndaj jetës?

Cilado qoftë arsyeja, drejtimi i mjetit në këtë mënyrë, është e pa pranueshme dhe vrastare.

Rruga është e të gjithëve dhe jeta është e shtrenjtë. Shpejtësia, alkooli, garat, parakalimet e gabura e të rrezikshme të presin rrugëtimin e jetës

Mos abuzoni me rregullat e qarkullimit se në rastin më të mirë do përballeni me Policinë Rrugore, Radarët, alkooltestit, kamerat, aparatet fotografike dhe automjetet e pa loguara që do t’ju dokumentojnë shkeljet e kryera./albeu.com


Shtuar 6.07.2021 08:31