Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA refuzon ftesën e Zelensky: Nuk do të shkoj në Ukrainë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ftoi kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve Kevin McCarthy për të vizituar Ukrainën, por udhëheqësi republikan e refuzoi ftesën, raportoi CNN.

Ftesa vjen pas mosmarrëveshjeve midis ligjvënësve republikanë nëse do të dërgojnë më shumë ndihmë në Ukrainë.

Zelensky i tha Wolf Blitzer të CNN se McCarthy duhet të udhëtojë në vend për të parë ndikimin e pushtimit të Rusisë.

Mendoj se Kryetari McCarthy, ai kurrë nuk e ka vizituar Kievin apo Ukrainën, dhe mendoj se do ta ndihmonte në pozicionin e tij”, tha ai.

Por McCarthy i tha CNN se nuk ka plane të vizitojë vendin. Ai tha gjithashtu se presidenti Joe Biden nuk ka lëvizur aq shpejt sa për të ofruar ndihmë për vendin, raportoi CNN.

McCarthy, republikani kryesor në Dhomën e Përfaqësuesve, tha në nëntor se nuk do t’i dorëzonte Ukrainës një “çek të bardhë”, duke sinjalizuar hezitimin e partisë republikane për të vazhduar financimin e luftës kundër Rusisë. /albru.com


Shtuar 9.03.2023 15:57