Kosova i “ktheu reston” Serbisë, reagon Brnabiç: Deri ku do të durojmë?

Qeveria e Serbisë ka reaguar lidhur me vendimin e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës për t’ia ndaluan hyrjen drejtorit të së ashtuquajturës zyrë për Kosovën në qeverinë serbe, Petar Petkoviq

Sipas Brnabiç, kjo është hera e pestë që Petkoviqit i ndalohet hyrja në Kosovë.

“Gjëja më e çuditshme në këtë situatë është se ky ndalim ndodh vetëm disa ditë pasi Bashkimi Evropian i bëri thirrje në mënyrë eksplicite Prishtinës që të respektojë marrëveshjet dhe ta lejojë Petkoviqin të vizitojë Kosovën. Unë pyes Bashkimin Evropian dhe komunitetin ndërkombëtar – deri kur është kështu? Sa kohë mendoni se e toleroni këtë sjellje?”, tha Brnabiç./albeu.com

 

 

 


Shtuar 2.12.2021 18:12