Kongresmeni i sapozgjedhur republikan e pranon: Kam gënjyer në CV për eksperiencën e punës dhe arsimin

Kongresmeni i sapozgjedhur republikan George Santos ka kërkuar falje pasi pranoi se gënjeu për arsimimin dhe eksperiencën e tij të punës, raporton BBC.

Santos, i cili u zgjodh në Nju Jork, tha për New York Post se: “Mëkatet e mia këtu po e zbukurojnë CV-në time. Më vjen keq.”

Ai këmbënguli se nuk ishte “kriminel” dhe tha se polemikat nuk do ta pengonin atë të shërbente mandatin e tij dy-vjeçar në Kongres.

Pretendimi u bë fillimisht në një raport të New York Times javën e kaluar.

Në atë kohë, një avokat i Santos u kundërpërgjigj ndaj pretendimeve se ai kishte keqinterpretuar vendin ku ai shkoi në kolegj dhe historinë e tij të supozuar të punësimit, duke i përshkruar ato si “shpifje” dhe një “shpërthim sulmesh”.

Ai tha gjatë fushatës së tij se kishte punuar në firmat e profilit të lartë të Wall Street Goldman Sachs dhe Citigroup.

Por Santos tha New York Post se ai “nuk kishte punuar kurrë drejtpërdrejt” për asnjërën kompani, duke pranuar se ishte një “zgjedhje e dobët e fjalëve”.

34-vjeçari tha se në të vërtetë punonte në një kompani të quajtur Link Bridge, si zëvendëspresident, ku bënte biznes me të dy gjigantët financiarë.

Ai gjithashtu pranoi se nuk shkoi në kolegj, pavarësisht se më parë pretendonte se kishte marrë një diplomë nga Kolegji Baruch i Nju Jorkut në vitin 2010.

“Nuk jam diplomuar në asnjë institucion të arsimit të lartë. Më vjen turp dhe më vjen keq që kam zbukuruar CV time,” tha ai. Më duhet ta pranoj…ne bëjmë marrëzi në jetë.”

Santos, i cili u zgjodh në Kongres më 8 nëntor për të përfaqësuar një pjesë të Long Island dhe Queens, mori një vend nga demokratët ndërsa republikanët triumfuan në përgjithësi me një shumicë të vogël në Dhomën e Përfaqësuesve, dhomën e ulët të Kongresit.

Kundërshtari i tij demokrat, Robert Zimmerman, shkroi në Twitter se Santos kishte pranuar se ishte gënjeshtar dhe tha se ai duhet të mbahet përgjegjës nga Departamenti i Drejtësisë për veprimet e tij.

Në një postim të veçantë në Twitter ai sugjeroi gjithashtu që Santos duhet “të japë dorëheqjen dhe të kandidojë kundër meje në një zgjedhje speciale” dhe “të përballet me votuesit me të kaluarën tuaj të vërtetë”.

Santos tha për New York Post: “Kam bërë fushatë duke folur për shqetësimet e njerëzve, jo për CV-në time… Unë synoj të përmbush premtimet që kam bërë gjatë fushatës.”

Siç qëndrojnë gjërat, ai do të betohet më 3 janar, së bashku me pjesën tjetër të klasës së ardhshme të Kongresit. /albeu.com