Greqia emëron zyrtarisht kryeministrin e përkohshëm, më 25 qershor sërish zgjedhje

Ioannis Sarmas, presidenti i Gjykatës së Auditimit, u emërua sot  si kryeministër i përkohshëm i Greqisë nga presidentja Katerina Sakellaropoulou pasi krerët e partisë nuk arritën të arrinin një marrëveshje për formimin e një qeverie koalicioni.

Presidentja greke, Katerina Sakelaropulu zhvilloi sot një mbledhje të shkurtër me krerët e partive politike greke që janë zgjedhur për parlamentin e ardhshëm. Të pranishëm në takim kanë qenë Kyriakos Mitsotakis i Demokracisë së Re, Aleksis Tsipras i SYRIZA, Nikos Andrulakis i PASOK, Dhimitris Kutsumbas nga Partia Komuniste Greke dhe Kyriakos Velopulos nga Zgjidhja Greke.

Ky zhvillim i hap rrugën nisjes informale të periudhës parazgjedhore për zgjedhjet e 25 qershorit, e cila zyrtarisht do të nisë të hënën e ardhshme pas shpërndarjes së Kuvendit, si rezultat i zgjedhjeve të 21 majit.

Partia konservatore Demokracia e Re e kryeministrit Kyriakos Mitsotakis fitoi me 40.1% të dielën e kaluar, por nuk arriti një shumicë të plotë. Dy partitë që pasuan refuzuan gjithashtu të formonin një koalicion, duke kërkuar një votim të dytë më 25 qershor.

Rezultatet e zgjedhjeve të 21 majit, do të sjellin më shumë gjasa një ndryshim të madh në peizazhin politik të vendit, pjesërisht për shkak të asaj që ndodhi rreth fitores së Demokracisë së Re. Syriza, partia që mishëroi valën e së majtës ekstreme evropiane në të gjithë Evropën në dekadën e fundit, arriti të marrë vetëm 20 për qind të votave.

Nëse këto rezultate përsëriten në raundin e dytë, lidershipi i partisë do të japë me shumë gjasa dorëheqjen. Pa një pasardhës të qartë në horizont, kjo ka të ngjarë që kjo të jetë një goditje vdekjeprurëse për partinë që aspironte të zëvendësonte partinë socialiste, PASOK, si pretendentja kryesore ndaj Demokracisë së Re në sistemin dypartiak të Greqisë.

Fitorja e të djathtës ndodhi pavarësisht dhjetëra skandaleve që kanë shoqëruar mandatin e Nea Demokratia:Trajtimi i pandemisë nga kjo parti ishte katastrofik. Dhuna e policisë është sot një dukuri e shumë-përhapur. Liria e medias ka përkeqësuar dhe është parë vazhdimisht mungesa e dukshme e shërbimeve të emergjencës.

Ndërkohë, mungesa e investimeve në infrastrukturën e vendit shkaktoi tragjedinë më të madhe hekurudhore që ka parë vendi, dhe për të cilën u fajësua drejtpërdrejt qeveria. Pavarësisht gjithë kësaj, është Syriza – partia dikur sunduese e së majtës që shkaktoi valë tronditjeve në BE në vitin 2014 – ajo që po shkon drejt kolapsit.

Nga ana tjetër, Demokracia e Re ka treguar një qëndrueshmëri të jashtëzakonshme. Përpjekja për të zbuluar faktorët që kontribuan në triumfin e saj në mesin e kaq shumë polemikave do të jetë e ndërlikuar. Megjithatë, ka të dhëna se votuesit e saj janë të bindur nga suksesi modest i partisë qeverisëse në ekonomi, që ka tani një nga ecuritë më të larta në Evropë (të paktën në letër).

Dhe Syriza u ndëshkua për faktin se sa u tregua shumë e dobët, duke mos e mbajtur shumicën përgjegjëse për skandalet e lartpërmendura.

Ndërkohë që abstenimi është në të njëjtin nivel si në zgjedhjet e vitit 2014, kur Syriza doli fituese, këtë herë u duk se ishte ajo më e goditura. Rënia e Syrizës nga pozicioni i saj maksimalisht në vitin 2014 në gjendjen aktuale kaotike, shënon fundin e një cikli të madh politik, që nisi me krizën e rëndë bankare të vitit 2008./albeu.com/


Shtuar 24.05.2023 14:35

Tags: