Gjendet i plagosur koloneli rus në shtëpi, mbante çantën me kodet bërthamore të Putinit

Një kolonel i shërbimit sekret rus ,Vadim Zimin, i cili mbante kodet bërthamore të presidentit rus Vladimir Putin, është gjetur i qëlluar me armë në shtëpinë e tij.

Pas largimit nga pozicioni i oficerit në shërbimet e sigurisë, misteriozi Vadim Zimin, i cili është 53 vjeç, po hetohet se dyshohet se ka marrë ryshfet në punën e tij të re në shërbimin doganor.

Në kuzhinën e banesës së tij në Krasnogorsk, e cila ndodhet në rajonin e Moskës, ai u gjet i plagosur nga plagët me armë zjarri. Zimin u zbulua nga vëllai i tij, i cili sipas raportimeve ishte fshehur në banjë gjatë të shtënave të ndodhura të hënën.

Ai u plagos në kokë dhe ishte shtrirë në një pellg gjaku, aty pranë ishte një pistoletë me markën Izh 79-9TM. Në atë kohë, gruaja e tij, e cila punonte si profesioniste mjekësore, ishte larg duke u kujdesur për ushtarët e plagosur që ishin prekur nga konflikti i Putinit në Ukrainë.

Sipas Moskovsky Komsomolets, ngjarja ndodhi ndërsa Zimin ishte objekt i një hetimi penal për gjoja marrjen e ryshfetit pasi u promovua në një punë të shquar në departamentin e doganave.

Zimin është një ish-kolonel nga Shërbimi Federal i Sigurisë. Gjatë kohës së tij në FSS, ai ishte në krye të çantës që mbante kodet bërthamore ruse dhe që mbahet gjithmonë nga kreu i Kremlinit. Dihet se ai ka shërbyer në këtë detyrë si këshilltar i presidentit të mëparshëm të Rusisë, Boris Jelcin.

Zimin mbeti në agjencinë e sigurimit kur u zëvendësua paraardhësi i tij Vladimir Putin, duke përparuar nëpër grada për t’u bërë kolonel. Sidoqoftë, specifikat e punës së tij nuk janë mjaft të dukshme dhe ka vetëm një imazh të Zimin.

Çanta, e cila ka një kod unik çelësi dhe përgjithësisht monitorohet 24 orë në ditë, shtatë ditë në javë dhe kontrollon çdo aspekt të arsenalit bërthamor të Moskës. Thuhet se mbikëqyret nga një oficer i armatosur i sigurisë, i cili udhëton me Putinin kudo që ai shkon dhe e vëzhgon atë gjatë gjithë kohës. Besohet se sistemi i lëshimit për raketat strategjike të Kremlinit është i fshehur brenda çantës misterioze./albeu.com