Forcat ajrore turke vrasin gjashtë civilë në verilindje të Sirisë

Sulmet ajrore turke vranë gjashtë civilë në verilindjen kurde të Sirisë pasi Ankaraja nisi operacionet në Irak dhe Siri pas sulmeve vdekjeprurëse ndaj ushtarëve të saj. Mediat e huaja raportojnë se sulmet nisën si hakmarrje për dy sulme të veçanta në bazat turke në Irakun verior që vranë 12 ushtarë, për të cilat Ankaraja fajësoi militantët kurdë.

“Gjashtë civilë janë vrarë në sulme të veçanta ajrore turke”, tha Rami Abdel Rahman, kreu i Observatorëve sirian për të Drejtat e Njeriut.

Kreu i monitorit me bazë në Britani, i cili ka një rrjet burimesh brenda Sirisë, tha se katër nga viktimat ishin punonjës të një shtypshkronjeje në qytetin verior të Qamishlit, afër kufirit turk. Një civil u vra afër një mullirri dhe një tjetër në një depo gazi. Sulmet goditën rreth një duzinë objektivash, të gjitha objekte të drejtuara nga administrata gjysmë autonome kurde, thanë korrespondentët e AFP në rajon.

Agjencia kurde siriane e lajmeve ANHA raportoi gjithashtu gjashtë të vdekur, katër prej tyre në shtypshkronjë, duke shtuar se gjashtë persona të tjerë ishin plagosur. Të shtunën në mbrëmje, një korrespondent i AFP-së, si dhe Observatori, raportuan sulme kundër vendeve të naftës pranë kufirit turk pa raportuar viktima. Në tetor, Turqia intensifikoi sulmet ajrore në verilindje të Sirisë pas një sulmi në Ankara që plagosi dy personel sigurie.