Fakte që nuk i keni ditur rreth gjumit

Kur bëhet fjalë për gjumin, shumica e njerëzve flenë për rreth tetë orë.

Për disa, më pak është e mjaftueshme, por mund të jetë interesante të dini se mbajtësi i rekordeve botërore kaloi 11 ditë zgjuar.

Studenti Randy Gardner kaloi 264.4 orë pa gjumë, për të cilat ai fitoi vendin e parë në Panairin e dhjetë vjetor të Shkencës së Madhe në San Diego më 1964.

I pyetur nëse do ta bënte përsëri, ai tha me vendosmëri: “jo”.

Ecje në gjumë

Një shëtitje në gjumë patjetër mund të trembë një person që nuk e pret atë.

Ju mund të mendoni se ecja në gjumë është një dukuri e rrallë, por realiteti është se rreth 15 për qind e popullsisë ecën në gjumë.

E zezë dhe e bardhë

Një gjë tjetër interesante që duhet të dini është se shumë ëndrra janë bardh e zi.

Njëmbëdhjetë për qind e njerëzve nuk ëndërrojnë për ngjyrën. Çuditërisht, ky numër ishte 75% para shfaqjes së televizorit me ngjyra.

Truri nuk mund të krijojë njerëz të rinj në një ëndërr, kështu që përdor fytyra të regjistruara për të përmbushur ëndrrat tuaja.

Pesë minuta

Shumica e njerëzve ëndërrojnë, por a e dini se do të harroni 50 për qind të gjumit tuaj brenda pesë minutave pasi të zgjoheni.

Kjo do të thotë që ju keni pesë minuta për të shkruar gjithçka që ju ka ndodhur në ëndrrën tuaj, në mënyrë që të mendoni për të më vonë.

Njerëzit zakonisht kanë midis katër dhe gjashtë ëndrra gjatë natës.

Shumë shkencëtarë të gjumit besojnë se ëndrrat ndihmojnë trurin tuaj të përpunojë ngjarjet e përditshme, kështu që ato janë tepër të rëndësishme.

Nëse mendoni se nuk po ëndërroni çdo natë, kjo ndoshta do të thotë që keni harruar ëndrrat tuaja kur të zgjoheni.

Pesha dhe gjumi

Kjo është mjaft e çuditshme, por gjumi i mjaftueshëm mund t’ju ndihmojë të humbni peshë.

Kjo ndodh sepse gjumi zvogëlon oreksin tuaj me 45 për qind të pabesueshëm, gjë që bën një ndryshim të madh nëse përpiqeni të humbni disa kilogramë ose të mbani peshën tuaj.

Jetëgjatësia dhe gjumi

Gjumi i mjaftueshëm nxit qarkullimin e mirë të gjakut dhe ndihmon në kontrollin e humorit tuaj.

Nuk është për t’u habitur, një studim sugjeron që ju mund të zgjasni jetën tuaj duke fjetur.

Mbani në mend se gjumi i mirë do të thotë të flini tetë orë të plota dhe të flini në të njëjtën kohë çdo natë.

Hëna e plotë

Hulumtimet tregojnë se në ditët e hënës së plotë, njerëzit shkojnë në shtrat më vonë dhe flenë më pak, dhe arsyet për këtë janë të paqarta.

Vonesa e gjumit

Njerëzit janë gjitarët e vetëm që mund të shtyjnë gjumin. Qentë, lopët dhe madje edhe delet duhet të flenë kur trupi ua thotë këtë.

Kur bëhet fjalë për gjumin, shumica e njerëzve flenë për rreth tetë orë.

Për disa, më pak është e mjaftueshme, por mund të jetë interesante të dini se mbajtësi i rekordeve botërore kaloi 11 ditë zgjuar. Studenti Randy Gardner kaloi 264.4 orë pa gjumë, për të cilat ai fitoi vendin e parë në Panairin e dhjetë vjetor të Shkencës së Madhe në San Diego më 1964.

I pyetur nëse do ta bënte përsëri, ai tha me vendosmëri: “jo”.


Shtuar 30.03.2023 23:49

Tags: