Ekspertja e luftës: Synimet aktuale ushtarake të Rusisë janë të paqarta

Gati një muaj pasi pushtoi Ukrainën, nuk është e qartë se cilat janë objektivat aktuale ushtarake të Rusisë, ka thënë një lektore e lartë në studimet e luftës.

Dr Ruth Deyermond, nga Kings College në Londër, thotë për programin World at One të BBC Radio 4 se është “e qartë” se synimet fillestare të Rusisë, të shprehura nga Presidenti Vladimir Putin dhe të tjerët në administratën e tij, nuk janë përmbushur “dhe në një masë tani. nuk mund të përmbushet”.

Ajo thotë se sigurimi i një ure tokësore midis Rusisë dhe rajonit jugor të Krimesë të Ukrainës, i cili u kap nga forcat ruse në vitin 2014, dukej se ishte vendi ku Rusia po synonte fokusin e saj.

Megjithatë, Deyermond thotë se vlerësimi nga Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar dhe analistë të tjerë është se Rusia ende duhet të përpiqet të sulmojë kryeqytetin Kiev dhe të largojë qeverinë.

Por ajo shton: “Është shumë e vështirë të shohësh që funksionon për momentin.”