Deputeti shqiptar në parlamentin serb “ngre zërin”: Lugina e Preshevës diskriminohet nga Serbia, pa Kosovën s’ka kuptim “Open Balkan”

Shaip Kamberi, deputeti shqiptar ne parlamentin e Serbise flet nga Shkodra per Luginen e Presheves dhe te drejtat e shqiptareve ne Serbi.

Gjithashtu ai ka folur edhe për nismën e “Open Balkan”.

Fjala e Kamberit:

Lugina e Presheves perballet me diskriminim te Serbise. Kemi detyruar Beogradin te nenshkruaje 3 marreveshje.

Problem eshte mos-njohja e diplomave te rinjve.

Sjelljet e Rames: Vuçiç luan rolin e paqeruajtesit. Bota serbe dhe ballkani i hapur jane ne kundershtim me njeri tjetrin. Serbia po cenon paqen.

Nuk mund te shkojme ne bashkepunim nese perjashtohet pjesa me e madhe e ballkanit. Te zhgenjyer me administraten ne Bruksel, qe nuk ka mekanizma te detyroje Serbine te zbatoje marreveshjet.

Lista serbe ne Kosove jane marioneta te Vuçiç, per te destabilizuar situaten ne Kosove./albeu.com/