COVID-19/ Rriten lehtë rastet e reja, asnjë viktimë në 24 orët e fundit në vend

Asnjë humbje jete, 3628 testime, 31 raste të reja dhe 14 të shëruar në 24 orët e fundit.

Ministria e Shëndetësisë apelon qytetarët të vaksinohen, për të frenuar përhapjen e varianteve të reja të Covid19. Sipas saj vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Njoftimi i ministrisë:

MSHMS apelon qytetarët të vaksinohen, për të frenuar përhapjen e varianteve të reja të Covid19. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.
Varianti Delta i infeksionit Sars-Cov2 është varianti më i transmetueshëm, ndaj respektimi i masave të distancimit fizik, vendosja e maskave në ambientet e brendshme dhe higjena, janë thelbësore për kufizimin e përhapjes së virusit.
Për çdo dyshim, kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:
Janë kryer 3628 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 31 qytetarë, në këto bashki: 7 raste në Elbasan, nga 6 raste në Tiranë, Lezhë, 3 në Kukës, 2 në Korçë, nga 1 rast në Shkodër, Fier, Has, Gjirokastër, Sarandë, Dimal, Kuçovë.
Aktualisht janë 269 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 13 pacientë.
Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.
Janë shëruar 14 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,166 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (27 Korrik 2021)
Raste të reja ditore        31
Të shëruar në 24 orë     14
Të shtruar në spitale      13
Humbje jete në 24 orë   0
Testime ditore                3628

Testime totale             885,728
Raste pozitive             132,922
Raste të shëruara       130,166
Raste Aktive                      300
Humbje jete                   2,456

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë              104
Elbasan            40
Kukës                32
Lezhë               29
Vlorë                27
Durrës              17
Fier                   16
Shkodër           13
Berat               9
Korçë                9
Gjirokastër        4


Shtuar 27.07.2021 17:01