Cilat janë 4 bashkitë që dështuan me mbetjet? Rama: Flenë gjumë!

Kryeministri Edi Rama ditën e sotme po zhvillon një mbledhje me kryebashkiakët në të gjithë vendin duke evituar problematikën e rënduar të menaxhimit të mbetjeve.

Me tone mjaft të ashpra kryeministri Rama ka evidentuar bashkitë më problematike të menaxhimit të mbetjeve, duke i rënditur  nga Himara, dhe pas saj Elbasani, Durrësi dhe Kamza.

Ndërkohë që bashkitë që sipas Ramës kanë dhënë shembuj pozitiv në trajtimin e mbetjeve janë Lezha dhe Korça.

Rama: Qeveria do të ndërhyjë drejtpërdrejt, asnjë buxhet i asnjë këshilli bashkiak nuk do kalojë nëse në të nuk parashikohet ajo për të cilën qeveria do të punojë, pastrimi.

Ministrja do të jetë vetë e pranishme, asnjë bashki nuk ka asnjë problem që të mbulojë menaxhimin e përditshëm të mbetjeve nga financat.

Edhe sikur i gjithë buxheti të shkojë për pastrimin le të shkojë, shtëpitë e shqiptarëve në cdo kohë pavarësisht nivelit të varfërisë kane qenë shembull pastrimi, nuk janë dalluar ndonjeherë për pisanjos. /albeu.com/

 

 


Shtuar 22.10.2021 13:07