Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse ecni zbathur në rërë?

Shumë njerëz pëlqejnë të ecin zbathur në rërë. Sidoqoftë, shumica nuk i dinë përfitimet që marrin nga rënë, përveç ndjesisë së mrekullueshme rë të jep. Për ju që nuk e dini, ecja në zbathur në rërë është shumë e dobishme për trupin tuaj.

Shikoni më poshtë disa nga përfitimet:

1. Gjimnastikë

Ecja zbathur në rërë konsiderohet si gjimnastikë. Kjo pasi I gjithë trupi ynë ushtrohet, sidomos shputat, pulpat dhe vithet. Është gjithashtu një mënyrë e mirë për të djegur më dy herë më shumë kalori.

2. Këmbët pa deformime

Ecja zbathur në rërë ndihmon në formimin e harkut, duke siguruar këmbë të shëndetshme me më pak deformime.

3. Ndihmon në sëmundjet kardiovaskulare

Njerëzit me sëmundje kardiovaskulare, është mirë të ecin zbathur në rërë, pasi kjo hollon gjakun dhe e bën atë më pak ngjitës.

4. Trajtimi i artritit

Rëra thith dridhjet, që do të thotë se ndihmon në trajtimin e artritit. Gjithashtu zvogëlon dhimbjen e muskujve./albeu.com

 

Shtuar 21.06.2021 15:56