Çfarë i ndodh fytyrës nëse e lani më shumë se dy herë në ditë?

Ashtu siç është e rëndësishme të lani trupin dhe duart, po aq e rëndësishme është edhe larja e fytyrës. Kjo ndodh sepse mbajtja e fytyrës tuaj të freskët dhe të pastër mund të ndihmojë në çlirimin e lëkurës tuaj nga vajrat e saj natyralë, të cilët, pasi të grumbullohen, mund të çojnë në shfaqjen e puçrrave dhe akneve.

Të gjithë duhet ta lajmë fytyrën një herë në ditë, nëse jo dy herë. Por ndërsa disa dermatologë besojnë se një herë në ditë është e mjaftueshme, të tjerë argumentojnë se dy herë në ditë na ndihmon të luftojmë më mirë papastërtitë në fytyrën tonë.

Kështu, një larje në mbrëmje trajton grimin, papastërtitë ose papastërtitë me të cilat lëkura jonë ka rënë në kontakt gjatë ditës, ndërsa një larje në mëngjes do të pastrojë lëkurën tonë nga bakteret e absorbuara gjatë natës nga çarçafët dhe jastëkët tanë, si dhe çdo mbetje nga kujdesi për lëkurën tuaj.

Ekspertët nuk e rekomandojnë larjen e fytyrës më shumë se dy herë në ditë, përveç rasteve të rralla kur bëni not në det ose kur djersini në palestër.

Laraje e tepërt mund të shkaktojë probleme nëse përdorni një pastrues veçanërisht të fortë. Prandaj, do të dëshironi t’i përmbaheni një frekuence të larjes së fytyrës që është e duhura për ju, si dhe të gjeni një pastrues që është i butë dhe hidratues./albeu.com

Shtuar 28.01.2022 15:51