Izraeli bombardon sërish Gazën/ Raportohet për 10 viktima, mes tyre një gazetar me familjen

Dhjetëra civilë janë vrarë nga sulmet në Gaza, duke përfshirë gazetarin vendas Bahaa Okasha, i cili vdiq së bashku me gruan dhe djalin e tij në një sulm izraelit në shtëpinë e tyre në kampin e refugjatëve Jabalia.

Agjencia shtetërore palestineze e lajmeve Wafa raporton se të paktën 10 njerëz u vranë dhe shumë u plagosën, duke përfshirë fëmijë, në një bombardim izraelit të një shtëpie që i përkiste familjes al-Khatib në qytetin az-Zawayda të Gazës qendrore.

Avionët luftarakë dhe artileria izraelite kanë goditur gjithashtu zonat qendrore dhe lindore të qytetit jugor të Rafahut, i cili raportohet se tani është i rrethuar nga ushtria izraelite ndërsa një operacion tokësor i shumëpritur po rritet.

Viktima u raportuan gjithashtu pas sulmeve izraelite në qytetin e Gazës në veri, duke përfshirë shtëpinë e familjes Siam, e vendosur në zonat e qytetit të vjetër të qytetit.

Al Jazeera Arabic ka raportuar gjithashtu tre persona të vrarë dhe një numër të plagosur në lagjet Sabra dhe Zeitoun të qytetit të Gazës.


Shtuar 11.05.2024 09:06