Anijet luftarake franceze kapin dronët nga Jemeni në Detin e Kuq 

Anijet luftarake franceze në Detin e Kuq thuhet se kanë kapur dhe shkatërruar dy mjete ajrore pa pilot (dronë) me origjinë nga Jemeni, sipas një deklarate nga Ministria Franceze e Mbrojtjes.

“Gjatë natës së 19-20 shkurtit, fregatat franceze zbuluan sulme të shumta me dronë me origjinë nga Jemeni në zonat e tyre përkatëse të patrullimit në Gjirin e Adenit dhe Detin e Kuq jugor. Dy avionë pa pilot u sulmuan dhe u shkatërruan”, thuhet në deklaratë.

Dje, të hënë, u miratua zyrtarisht nisja e misionit detar europian me emrin “Mburoja”.

Operacioni do të sigurojë një prani detare të BE-së në Detin e Kuq, ku disa sulme Houthi kanë shënjestruar anijet tregtare ndërkombëtare që nga tetori 2023. Sulmet Houthi po kryhen si hakmarrje ndaj operacioneve ushtarake izraelite në Gaza.

Në përgjithësi, operacioni do të zhvillohet përgjatë korsive kryesore detare në një zonë që përfshin ngushticat e Bab el Madeb dhe Hormuz, ujërat ndërkombëtare në Detin e Kuq, Gjirin e Adenit, Detin Arabik, Gjirin e Omanit dhe Gjirin Persik./albeu.com


Shtuar 20.02.2024 16:39