Biden mendon se Putin do ta pushtojë Ukrainën, bën paralajmërimin e fortë

Presidenti i SHBA-ve Joe Biden ka thënë se ai mendon se homologu i tij rus Vladimir Putin do të “futet” në Ukrainë, por nuk dëshiron “luftë të plotë”.

I pyetur në një konferencë për shtyp në lidhje me kërcënimin e një pushtimi rus, ai tha: “Unë mendoj se ai do të zhvendoset brenda, ai duhet të bëjë diçka”.

Por Biden paralajmëroi se udhëheqësi rus do të paguante një “çmim serioz dhe të shtrenjtë” për “testimin” e Perëndimit.

Moska mohon planifikimin për të sulmuar apo pushtuar, por ka ngritur forcat e saj. Vlerësohet të ketë rreth 100,000 trupa pranë kufijve të Ukrainës.

Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë më vonë lëshuan një deklaratë duke sqaruar pozicionin e SHBA-së, pasi disa gazetarë në konferencën për shtyp pyetën zotin Biden nëse SHBA do të lejonte një inkursion të vogël në Ukrainë pas komenteve të tij.

Në një deklaratë të lëshuar të mërkurën mbrëma, sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha: “Nëse ndonjë forcë ushtarake ruse lëviz përtej kufirit ukrainas, ky është një pushtim i rinovuar dhe do të përballet me një përgjigje të shpejtë, të ashpër dhe të bashkuar nga Shtetet e Bashkuara. Shtetet dhe aleatët tanë”.

Rusia ka bërë një sërë kërkesash për qeveritë perëndimore, duke përfshirë që Ukraina nuk duhet të bashkohet kurrë me NATO-n dhe se aktivitetet ushtarake të aleancës mbrojtëse duhet të kufizohen në shtetet anëtare, përfshirë Poloninë.

Bisedimet midis Perëndimit dhe Rusisë javën e kaluar nuk arritën përparim, me disa nga kërkesat e Moskës që u refuzuan si jo-fillestare.

Rusia pushtoi dhe aneksoi gadishullin e Krimesë në Ukrainën jugore në vitin 2014 pasi ukrainasit rrëzuan presidentin e tyre pro-rus. Që atëherë, ushtria e Ukrainës është përfshirë në një luftë me rebelët e mbështetur nga Rusia në zonat në lindje pranë kufijve të Rusisë.

Ekziston frika se konflikti, i cili ka marrë 14,000 jetë dhe ka bërë që të paktën dy milionë njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre, mund të rindizet dhe se ushtria ruse do të kalojë kufirin./albeu.com

 

Shtuar 20.01.2022 08:42