“Cristiano je 36 vjeç, do ta kuptosh kur të bëhesh trajner”, zbulohen fjalët e Rangnick që qetësuan CR7

Nxehtësia e Cristiano Ronaldos pasi u zëvendësua nga Harry Maguire në 71′ ishte ndoshta pika kryesore e fitores sw Man.United ndaj Brentford.

CR7, i cili po rikthehej nga dëmtimi, u largua nga fusha në heshtje duke “murmuritur”, por në stol po ‘nxehej’. “Pse une?” dukej se përsëritej vazhdimisht për disa minuta pasi hodhi xhupin e Manchester United në tokë. Kaq ‘i mërzitur’ ishte ai sa Ralf Rangnick iu afrua menjëherë pas 0-3 momental për t’u përpjekur të qetësonte ujërat dhe ta bënte të kuptonte arsyen.

Detyra ime është të marr vendime për të mirën e ekipit dhe shpresoj që ai ta shohë atë në të njëjtën mënyrë”, tha Rangnick, i cili u përpoq të bëntë që kjo çështje të harrohej.

“Është normale. Ai nuk ishte i lumtur… por po kthehej nga një dëmtim. Ishte e rëndësishme për mua që të kthehej me ne, veçanërisht pasi Cavani nuk mundi të stërvitej,” tha ish-trajneri i Hoffenheim dhe RB Leipzig.

Pyetja miliona dollarëshe, megjithatë, ishte një tjetër, si u përpoq ai të qetësonte Cristianon? Rangnick nuk e kishte problem ta zbulonte: ” I thashë se po fitonim 0-2 dhe se duhet të mësojmë nga ajo që na ndodhi në Villa Park Pas asaj loje isha shumë i zemëruar me Unë nuk kam ndryshuar në mbrojtjen e pesë“.

Më pas ai shtoi një justifikim se do të shohim se si ‘ndihet’ Cristiano: “Ne ishim në të njëjtën situatë si kundër Aston Villas dhe nuk doja ta bëja më atë gabim. I thashë: ‘Dëgjo, Cristiano,  ti je 36 vjeç dhe je në një formë shumë të mirë, por kur të jesh trajner do ta shohësh ndryshe”. r.t/albeu.com

Shtuar 20.01.2022 08:44