Armatosja e Kosovës, Vuçiç: Po bëhet sepse vërtetë iu intereson

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç gjatw njw deklarate ka folur edhe pwr armatosjen e Prishtinës, duke thënë se askush nuk ka të drejtë ta bëjë këtë, por ajo po bëhet sepse vërtetë iu intereson.

“Marrëveshja nga Kumanova parasheh vetëm KFOR-in si forcë në Kosovë e Metohi”, tha ai.

“Pyetja ime për Perëndimin është shumë e thjeshtë, jo vetëm për britanikët që i armatosin me armë shumë të rrezikshme. A jeni të njëjtët që na kërkoni të respektojmë ligjin ndërkombëtar çdo herë dhe ju e shkelni atë çdo ditë? Për çfarë i armatosni? A ju pengon kur Serbia po armatoset dhe nuk ju shqetëson kur Kroacia po armatoset?”-pyeti presidenti.

Ai posaçërisht theksoi se njerëzit duhet të kuptojnë se jemi të rrethuar nga hipokrizia patologjike, dhe se Serbia respekton parimet dhe moralin.

“Sa i përket armëve – nuk ka kohë kur nuk armatoseni dhe flisni për paqen. Dhe ne blejmë armë mbrojtëse kineze që ata thoshin se ishin thërrime dhe pastaj u kujtuan se nuk ishin pikërisht thërrime.”

Ai tha se do të vazhdojnë të mbrojnë vendin e tyre.

“Ne kemi respekt për KFOR-in dhe NATO-n, por mos na pyesni pse po blejmë armë”, tha ai.

Fjalët e presidentit ishin gjithashtu të qarta se është më mirë të mos jesh pjesë e grupit sesa të heshtësh dhe ta quash agresion një fushatë.

Ai ftoi të gjithë qytetarët që më 30 prill të shkojnë në Batajnicë dhe të njihen me sistemet më të forta të mbrojtjes ajrore që ka pasur Serbia.

Ai tha gjithashtu se sot jemi tërësisht të rrethuar nga vendet e NATO-s dhe kjo nuk është sekret.

“Ne duam të ndërtojmë marrëdhënie të mira mbi to, por duam të kemi politikën tonë dhe së shpejti do të miratojmë akte të reja për çështjen e mbrojtjes së vendit./albeu.com