Receta: Kek i mbushur me krem

Përbërësit

2 vezë
1 gotë të çajit sheqer
1 gotë të çajit qumësht
gjysme gote te çajit vaj vegjetal
1 vanilje
1 Pluhur pjekje
2 gota te çajit miell
2 lugë të gjellës kakao

PËRMBI
kek copa te atij keku
2 lugë të gjellës shllag krem
1 lugë të gjellës kokos
sos çokollate

Keka të mbushur
Hapat

1
Vezët dhe sheqerin e përzieni pastaj ia shtoni qumështin, vaniljën, pluhur pjekjën, vaj, kakaon dhe miellin e përzieni mirë.

2
Glazurën e përgatitur e derdhni në enën e muffinit duke lënë pak hapësirë boshe.

3
İ pjekëni në temperaturë 180 gradë celsius, pas pjekjës kekun e lëni pak derisa të ftohet.

4
Pjesën e sipërme ia largoni kekave të vogël dhe i vendosni në enë, ku në atë enë e përzieni me shllag krem, kokos, arra dhe i përzieni.

5
Nga kjo glazurë formoni topa të vogël dhe i vendosni përmbi keka pastaj ia derdhni sosin e çokollatës.

6
Ju bëftë mirë!


Shtuar 4.01.2020 22:24