LISTA/ Lojtarët me rritjen dhe uljen më të madhe të vlerës në 2021 (FOTO LAJM)

Në vetëm pak muaj, vlera e tregut e një futbollisti mund të rritet ose të bjerë me dhjetëra miliona euro për një larmi arsyesh .

Këtu shohim 10 ngritjet dhe rëniet më të mëdha të vlerës së lojtarëve në 2021 deri më tani, sipas Transfermarkt.

Fituesit më të mëdhenj

Nuk ka qenë sezoni më spektakolar për Barcelonën, por ngritja e Pedri ka qenë e bujshme, siç dëshmohet në vlerën e tij të tregut duke u rritur nga 30 milion euro në 70 milion.

18-vjeçari është bërë një lojtar kryesor për klubin e tij, si dhe ka fituar ndeshjen e tij të parë ndërkombëtare në mars të këtij viti.

Rritja e tij në vlerë e bën të vështirë konkurrencën, por në radhë është Marcos Llorente , i cili ka qenë një nga faktorët kryesorë në sezonin mbresëlënës të Atletico Madrid ashtu si Kingsley Coman i kampionëve gjermanë Bayern Munchen të dy janë rritur me 25 milionë euro.

Gjysma e dhjetë më të mirëve janë lojtarë të LaLiga Santander , me Renato Tapia të Celta Vigo që bën listën së bashku me Jules Kounde të Sevilla dhe Youssef En-Nesyri .

Humbësit më të mëdhenj

Duke parë skajin tjetër të shkallës, lista e lojtarëve vlera e tregut e të cilave ka rënë është e dominuar nga Barcelona , me pesë lojtarë të Blaugrana në 10 më të mirët.

Kontrata e skaduar e Lionel Messit dhe vitet në vazhdim e kanë parë vlerën e tij të bjerë 20 milion euro, ndërsa sezonet zhgënjyese për Clement Lenglet, Miralem Pjanic, Philippe Coutinho dhe madje edhe Antoine Griezmann kanë parë që vlerat e tyre bien me shuma të ngjashme.

Eden Hazard , për arsye të dukshme, dhe Joao Felix janë lojtarët e tjerë të LaLiga Santander në top 10.

Ndonjëherë, vlera e një lojtari mund të bjerë thjesht për shkak se ajo është e lartë e paqëndrueshme në radhë të parë.

Shtuar 17.05.2021 01:05

Tags: ,