Tokyo 2020/ Brazili mposht me penallti Meksikën dhe kalon në finale

Brazili është finalist i parë i turneut të futbollit në Tokio në vitin 2020. Seleçaot fituan pas penalltive, kundër Meksikës, pasi 120 minutat e lojës kishin përfunduar 0-0.

Nga njëmbëdhjetë metra gabimet e Aguirre dhe Vasquez janë fatale ndërsa brazilianët  janë të pamëshirshëm, duke i ekzekutuar saktë 4 goditjet.

Ndeshja përfundon  4-1 dhe Seleçao arrin finalen e tretë radhazi. Në Londër 2012 erdhi nokauti kundër Meksikës ndërsa katër vjet më vonë fitoi arin e shumë dëshiruar, në Rio de Janeiro, kundër Gjermanisë. Djemtë e Andre Jardine do të luajnë në Yokohama më 7 gusht kundër fituesit të Japonisë-Spanjës. Ndërsa Meksika, do të luajë finalen për medaljen e bronztë më 6 gusht në Saitama.


Shtuar 3.08.2021 13:05