Të rinjtë mbi të cilët synon Allegri

Jo vetëm të rinjtë e dërguar në B ose në U23 në Serie  C, disa mbetën në Continassa për t’u përballur me ekipin e parë, të ndjekur nga afër nga Massimiliano Allegri.

Duhet shumë qetësi, një djalë duhet të bëjë një udhëtim dhe kështu, në Juventusin e këtij sezoni, në Serinë A u shfaq Kaio Jorge, i lindur në vitin 2002. Ai ende nuk e ka gjetur fanellën titullare, por trajneri e ka hedhur 9 herë në fushë, duke marrë përgjigje të mira (“Ai është i zgjuar një, ai di të luajë futboll ), veçanërisht kur ekipit i duhej të merrte frymë, marrë nga TuttoSport.

Një tjetër ivitit 2002 është Koni De Winter i cili pasi debutoi në Champions League kundër Chelsea më 23 nëntor, në ndeshjen e radhës kundër Malmo, më 8 dhjetor, vendosi rekordin e lojtarit më të ri që ka startuar në Juventus në kupë, në 19 vjet e 179 ditë. Mbrojtësi në qendër, sot përdoret si anësor duke ndjekur debutimin e tij në ligë. Ndërkohë është titullar në ekipin U23.

Së fundi Matias Soule i cili ashtu si belgu alternohet me ekipin e dytë i lindur në vitin 2003, Allegri e mban në sy që në ditën e parë të stërvitjes. Argjentinasi si Paulo Dybala, fizik dhe teknikë e ngjashme, luajti disa minuta ndaj Salernitanas dhe Venecias. Por se ai është ai për të cilin duhet vënë bast për të ardhmen, nënvizoi edhe trajneri Lionel Scaloni, i cili e thirri në kombëtaren e Argjentinës. /albeu.com/


Shtuar 25.12.2021 10:15

Tags: ,