Neymar emëroi 5 mbrojtësit më të mirë në botë

Që nga fillimi i sezonit, Neymar ka shënuar tashmë 9 gola dhe ka bërë 7 asistime në Ligue 1. Është e vështirë të besohet, por ka pasur edhe vështirësi para portës kundërshtare.

Në një intervistë për DAZN, braziliani zgjodhi pesë mbrojtësit më të vështirë për të në karrierën e tij.

Virgil Van Dijk (Liverpool)

“Të luash kundër Van Dijk është shumë e vështirë: ai është një qendërmbrojtës, i fortë dhe i zgjuar. Ai e di se kur të bllokojë një sulmues dhe kur të trajtojë. Është shumë e vështirë të luash kundër qendërmbrojtësve të zgjuar, ata nuk bëjnë gabime”, shkruan albeu.com.

Ruben Dias (Man City)

“Ruben Dias është shumë i mirë: ai është një qendër e shpejtë dhe e fortë e klasit të lartë, është e vështirë të luash kundër tij”.

Kalidou Koulibaly (Chelsea)

“Coulibaly është si Dias, gjithashtu shumë i shpejtë dhe i fortë.”

Raphael Varane (Man. United

“Kam luajtur kundër Varane shumë herë, ai është një qendër e shkëlqyer, shumë i shpejtë, shumë i zgjuar. Varan është një futbollist i mirë. Ai pothuajse nuk bën kurrë gabime, prandaj ka fituar kaq shumë.”

Antonio Rudiger (Real Madrid)

“Më pëlqen Rudiger: ai është një nga ata qendror që ngjall frikë. Ai është shumë i fortë dhe shumë i madh! Disa sulmues kanë pak frikë prej tij, por unë nuk jam njëri prej tyre”. /albeu.com/