Ndeshja e parë e Xavi-t në Champions, ky pritet të jetë formacioni ndaj Benficas

Pas stërvitjes së djeshme në mëngjes, Xavi Hernández do të udhëheqë një seancë të re këtë pasdite përpara ndeshjes vendimtare të së martës kundër Benfica-s në Camp Nou , me një vend në 16- shen e Ligës së Kampionëve në lojë.

Për duelin e rëndësishëm kundër lojtarëve të Lisbonës, Xavi do të ketë jo vetëm viktimat e njohura si Ansu Fatit dhe Dembélé , por nuk do të mund të llogarisë as në ekstremet e filialit Ilias apo Abde , të cilët i bëri pjesë të fundit në derbin e së shtunës në Camp Nou. Ilias nuk do të mund të luajë kundër Benfica-s sepse ka një sanksion në Ligën e të rinjve , ndërsa Abdenuk plotëson kërkesat e rregulloreve të UEFA-s.

Pa opsionin për të pasur këta dy krahë të rinj, Xavi mund të zgjidhte që në fillim duke vënë bast për Gavi në të djathtë, siç bëri kundër Espanyolit , dhe duke e vendosur Philippe Coutinhon si anësor të majtë fals . Pjesa tjetër e njëmbëdhjetë, në parim, do të ishte e njëjtë, me përjashtim të Sergi Robertos për Mingueza në krahun e djathtë.

Në këtë mënyrë, nëse konfirmohet, trajneri i Barçës do të vinte bast për njëmbëdhjetëshen e mëposhtme për t’u përballur me Benfikën : Ter Stegen, Sergi Roberto, Pique, Eric, Alba; Nico, Sergio, De Jong; Gavi, Memphis, Coutinho. /albeu.com


Shtuar 22.11.2021 09:59