Milani ka pronarë të rinj: Amerikanët një hap larg shitjes

Milani së shpejti mund të ndryshojë sërish pronar.

Sipas Reuters, drejtuesit e kompanisë Investcorp, e cila ka një bazë në Bahrein, janë në negociata me drejtuesit e klubit.

Sipas informacioneve të tyre, së shpejti duhet të arrihet një marrëveshje. Milani aktualisht është në pronësi të Eliot Management Corporation.

Gazeta franceze L’Equipe shkroi se është një kompani Investcorp. Është themeluar në vitin 1982 dhe përveç vendeve të Lindjes së Mesme, ka degë edhe në Londër dhe Nju Jork.

Eliot Management mori kontrollin e klubit në vitin 2018, dhe vitin e kaluar ata njoftuan se do ta shesin atë.

Investitorët amerikanë thuhet se kanë investuar më shumë se 700 milionë euro në klub për të përmirësuar situatën financiare dhe për ta bërë atë konkurrues në garat vendase dhe evropiane. Milani është aktualisht në krye të Serisë A italiane me 68 pikë, dy më shumë se Interi i vendit të dytë. /albeu.com/

Investcorp, il fondo del Bahrain che potrebbe comprare il Milan: cos'è, di  chi è- Corriere.it


Shtuar 15.04.2022 18:30