Messi pasuron ligën franceze

Nënshkrimi i Paris Saint-Germain me Lionel Messin gjatë verës ka ndryshuar tërheqjen globale të futbollit francez.

Edhe pse argjentinasi nuk ka ende ndikimin e dëshiruar në fushë brenda vendit, pasi ka impresionuar në Evropë, ardhja e tij ka bërë një ndryshim jashtë fushës. “L’Equipe” ka raportuar se “BeIN Sports” tashmë ka nënshkruar 50 kontrata ndërkombëtare transmetimi për ligën, me atë që tani shfaqet në mbi 200 vende në mbarë botën.

“BeIN” paguan 75 milionë euro në sezon për të transmetuar Ligue 1 jashtë shtetit dhe një numër kontaktesh të reja janë nënshkruar për ciklin 2021-2024 që nga lëvizja e Messit, duke përfshirë në Belgjikë, Indi dhe Vietnam.

Suedia dhe Norvegjia gjithashtu kanë kërcyer në bandën e Messit, ashtu si Spanja dhe madje edhe Twitch. Sa i përket shifrave të shikueshmërisë, një rritje prej mbi 76% është parë vetëm në Afrikën e Veriut dhe Lindjen e Mesme për ndeshjen e PSG kundër Marsejës më 24 tetor./h.ll/albeu.com


Shtuar 19.11.2021 12:14

Tags: , ,