Kurt Zouma shpallet fajtor për dhunën e ushtruar ndaj maces së tij

Mbrojtësi i West Ham, Kurt Zouma, u deklarua fajtor të martën për goditjen ndaj maces së tij, e cila u filmua dhe u shpërnda në rrejtet sociale.

27-vjeçari francez u shfaq në një seancë në Gjykatën e Magjistraturës së Thames i akuzuar për tre vepra sipas Ligjit për ‘Mirëqenien e Kafshëve’ në lidhje me pamjet e abuzimit që ndodhi më 6 shkurt dhe u shfaqën në mediat sociale.

Zouma u deklarua fajtor për dy akuza për shkaktimin e vuajtjeve të panevojshme për një kafshë të mbrojtur.

Ai mbërriti në gjykatë me një makinë dhe u shoqërua nga disa roje sigurie, të cilët mbanin cadra për të formuar një mburojë rreth tij, ndërsa ai u fut në gjykatë.

Vëllai më i vogël i Zouma-s, Yoan, pretendohej se kishte filmuar incidentin që përfshinte macen. Yoan Zouma pranoi një akuzë të ndihmës, nxitjes, këshillimit ose blerjes së vëllait të tij për të kryer një shkelje.

Shoqëria Mbretërore për ‘Parandalimin e Mizorisë ndaj Kafshëve’ mori në kujdes dy macet shtëpiake të Kurt Zouma pas incidentit.

West Ham e gjobiti Zouma me dy javë pagë, shuma maksimale e mundshme, kur incidenti doli në dritë, por menaxheri David Moyes vazhdoi të zgjidhte mbrojtësin për të luajtur kur ishte i shëndetshëm./ h.ll/albeu.com

Shtuar 24.05.2022 16:19