Itali – Angli, kush dominon në përballjet mes tyre ndër vite?

Kombëtarja e Italisë dhe ajo e Anglisë do të ballafaqohen nesër në kuadër të finales së Euro 2020 nga ora 21:00.

Në përgjithësi këto dy skuadra janë takuar 27 herë, Italia ka 10 fitore, Anglia tetë, ndërsa nëntë ndeshje kanë përfunduar baras.

‘Azzurët’ kanë shënuar 31 gola në përballjet mes tyre, ndërsa anglezët 33.

Pesë duelet e fundit mes këtyre dy kombëtareve:

2018 miqësore, Angli 1–1 Itali

2015 miqësore, Itali 1– 1 Angli

2014 Kupa e Botës, Angli 1–2 Itali

2012 miqësore, Angli 2–1 Itali

2012 Kampionat Evropian, Angli 0–0 Itali (në penallti ka fituar Italia 4-2)

Italia do të luajë nesër finalen e saj të katërt në histori të Kampionatit Evropian, ndërsa Anglia do të zhvillojë finalen e parë.


Shtuar 10.07.2021 18:15